
Szybsze i łatwiejsze sprzątanie to główna zaleta odkurzacza centralnego. Do tego to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się kurzu i roztoczy z domu, a jak wiadomo to częsty problem w przypadku alergików. Budowa oraz przebieg instalacji pozwala na wyrzut wszystkich zanieczyszczeń poza budynek – całkowite wyeliminowanie cyrkulacji zużytego powietrza w pomieszczeniach. W tradycjnych odkurzaczach powietrze z filtra zawsze trafia z powrotem do pomieszczenia.
Z praktycznych względów warto zauważyć, że odkurzacz centralny jest wygodny – nie musimy przenosić ciężkiego urządzenia, za którym ciągną się przewody lub uderza o ściany i meble. W systemie centralnego odkurzania wszystko jest pod ręką, a podczas sprzątania domu posługujemy się tylko rurą ssącą.
Jednostka zewnętrzna, którą montuje się w pomieszczeniu gospodarczym/piwnicy jest względnie cicha, ale oddalenie jej od miejsc odkurzania powoduje, że system jest wyjątkowo komfortowy również pod kątem znikomej emisji hałasu.
Jego obsługa jest prosta, komfortowa i szybka. Na czas odkurzania wystarczy podłączyć do gniazd ssących zamontowanych w ścianach rurę ssącą, którą po zakończeniu prac chowamy. Działanie odkurzacza centralnego jest analogiczne jak w zwykłym odkurzaczu domowym.
Jednostka centralna połączona jest za pomocą rur biegnących w ścianach lub posadzce z gniazdami ssawnymi umieszczonymi w wybranych punktach – wyglądem przypominają gniazda elektryczne. Rurę do odkurzania należy umieścić w takim punkcie ssawnym (czasem już to powoduje uruchomienie instalacji) i wcisnąć odpowiedni przycisk by zacząć sprzątanie. Zanieczyszczenia z dużą mocą trafiają do rur, a następnie są wyrzucane do jednostki centralnej, w której dochodzi do filtracji. Zanieczyszczenia zbierane są w odpowiednim zbiorniku, a powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku (w odkurzaczu tradycyjnym trafia powrotnie do pokoju).